[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]




Netop nu tager kommandørkaptajn Jens Bach fra Søværnets Frømandskorps af sted til Afghanistan for at overtage posten som chef for Task Force 7. Det er Task Forcens femte hold, der rykker ind på militærbasen i Lashkar Gah – Helmandprovinsens hovedby.

Sammen med sit hold på cirka 50 mand overtager Jens Bach rollen som mentor for den afghanske sikkerhedsstyrke Provincial Response Company Helmand, eller kort PRC. Styrken har mange ligheder med  det danske politis aktionsstyrke.

”Målet er at gøre sikkerhedsstyrken fuldstændig selvkørende, så den kan løse alle opgaver uden hjælp fra os. Samtidig skal vi være med til at sikre, at lokalbefolkningen møder ’the Afghan face’, når det handler om sikkerhed,” siger Jens Bach.


Det afghanske ansigt
Udtrykket ’the Afghan face’ er velkendt i forbindelse med krigen i Afghanistan. Kort fortalt betyder det, at afghanerne selv skal overtage de poster og opgaver, som udlandet har varetaget under krigen. Den lokale befolknings sikkerhed er en af dem.

Fremover skal afghanerne oftere og oftere se deres egne landsmænd, i stedet for danske frømænd eller jægersoldater, foretage arrestationer eller afsøge compounds – den traditionelle afghanske byggestil med bygninger omkring en central gård.  

Oktober sidste år var Jens Bach på en uges besøg hos Task Force 7. Sådan et besøg gør ham i stand til at forberede sig til sin kommende periode som chef. Desuden fik han lejlighed til at se, hvor langt Task Forcens partnerenhed var kommet. Og det går fremad i Lashkar Gah.


Vokser med opgaven
”I starten førte vi nærmest afghanerne rundt, når vi gennemførte operationer sammen. PRC’ets opgave kunne for eksempel være en arrestation eller at afsøge et område for våben og sprængstoffer. Efterhånden som mændene fra PRC’et fik succeser, voksede de, og kan nu se, at de på et tidspunkt kan klare opgaverne uden vores hjælp,” siger Jens Bach.

Kort fortalt starter en operation med, at PRC modtager en såkaldt target pack fra den afghanske efterforskningsenhed Intelligence Surveillance Unit. Target pack’en indeholder oplysninger om en interessant person eller et område, som skal undersøges nærmere, og operationen er godkendt af en lokal dommer, så den hviler på et afghansk retsgrundlag.

Task Force 7 får en kopi af target pack’en, og Jens Bach udstikker sine guidelines, som hans stab skal holde sig inden for, når den analyserer og planlægger operationen.

Den frømand eller jægersoldat, der er delingsfører på en specifik operation, skal ved hjælp af
stabens plan over mulige løsninger, coache PRC-chefen frem mod en løsning, som skal være chefens egen.

Derefter kommer operationens praktiske del, hvor klasseværelset skiftes ud med virkelighedens verden.