[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]


Stationsleder John Meyer (i midten) blev fejret af blandt andre chef for 1. Eskadre, kommandør Lars Hansen (tv.) og chef for Danmarks 21 redningsstationer Tim Lillelund (th.)

Utallige gange er han sejlet ud for at hjælpe andre mennesker i nød. Stationsleder ved Klintholm Redningsstation John Meyer er redningsmand i Kystredningstjenesten og en rutineret en af slagsen. 1. september lod han sig fejre for 50 års trofast tjeneste.

- Det er en stor dag for mig. Jeg sætter en ære i at have været med så længe. Det er jo ikke noget, jeg er blevet rig ved at gøre. Dét, der betyder noget, er at kunne hjælpe andre, siger John Meyer.
Han blev ansat på rådighedskontrakt på Klintholm Redningsstation på Møn den 1. september 1964. På det tidspunkt var han fisker og var derfor en rutineret sejler med et stort kendskab til farvandet omkring Møn.

Med den erfaring var det nærmest naturligt for John at melde sig til tjeneste.

- Jeg har hørt folk sige: Tænk at I gider. Men jeg bor tæt på vandet og ved, hvor galt det kan gå. Derfor vil jeg gerne udnytte den mulighed, jeg har for at hjælpe andre. Det er det hele værd, siger han.
John Meyer har boet i Klintholm, tæt på redningsstationen, hele livet. Det er en fordel, for redningsmændene skal være klar til at sejle ud 20 minutter efter, at alarmen har lydt.

Ikke færdig som redningsmand
I 2011 blev John Meyer pensioneret, og i februar i år rundede han de 70. Han er stadig redningsmand, men er på grund af sin alder ikke så ofte med ude på havet. Men det er fortsat ham, der tager imod nødkaldene og sætter alarmen i gang.
 
Han vil ikke sætte en dato for, hvornår han stopper.

- Lige nu har jeg det godt med situationen. Helbredet holder, og jeg har opbakning fra det øvrige mandskab. De seneste år har det været et mål for mig at nå 50 års jubilæet, og det er nu lykkes med hjælp fra mine kolleger. Så må vi se, hvad fremtiden bringer, siger John Meyer.

- Til næste år får vi formentlig en ny båd, og den kunne jeg da godt tænke mig at være med til at tage imod.

Jubilæet blev fejret den 1. september, hvor der var åbent hus på redningsstationen i Klintholm.

FAKTA:
Kystredningstjenesten
- Kystredningstjenesten blev officielt etableret i 1852.

- Der findes i dag 21 redningsstationer i Danmark fordelt langs kysterne fra Bornholm i øst til Esbjerg i   vest og fra Skagen i nord til Gedser i syd.

- De fleste redningsmænd er frivillige fra lokalområdet. De har ofte civile job eller funktioner i dagligdagen.

- Redningsmændene skal kunne møde frem på stationen på 15 minutter og være klar til at sejle ud, inden der er gået 20 minutter. De står til rådighed 365 dage om året.