[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]


Træning på skydebanen. Foto: SOK.

Finland, Tyskland, Sverige og Danmark. Det er deltagere fra disse fire lande, der lige nu er i gang med fem udfordrende discipliner ved Nordisk mesterskab i maritim femkamp.
Deltagere har trænet intensivt op til mesterskabet og er klar til at yde deres bedste. Men mesterskabet handler om mere end sejre og medaljer.


Hjælperne modtager instruks. Foto: SOK.

- Udover det sportslige element, hvor det handler om at kæmpe og vinde, så er det også en god mulighed for at opbygge nye relationer og venskaber, siger kommandørkaptajn Steen Petersen, der er chef for Center for Sergent- og Maritim Uddannelse, som er med til at afholde mesterskabet.
- Det er ligesom den olympiske ånd; det er altid rart at vinde, men man kan også vinde ved blot at deltage, fortsætter han.

Lidt ligesom en Ironman
Maritim femkamp består af forhindringsbane, livredning, finnesvømning, sømandskab og amfibieløb.
- De fem discipliner er meget forskellige og stiller dermed store krav til deltagerne, der har brug for en bred vifte af færdigheder. Det kan sammenlignes med en ironman, hvor deltagerne ikke kan nøjes med kun at være gode til at løbe for eksempel, siger Steen Petersen. 


Træning på havnen i sømandskab. Foto: SOK.
 
Tirsdag aften var der åbningsceremoni, men inden da havde deltagerne mulighed for at tjekke de kommende dages udfordringer ud og træne en sidste gang.
Deltagerne stod over for de første discipliner onsdag, hvor forhindringsbane, livredning og finnesvømning var på programmet. De slutter af med Sømandskab og amfibieløb torsdag, inden medaljerne bliver overrakt. 

Mesterskabet afholdes i et samarbejde mellem Forsvarets Center for idræt og Center for Sergent og Maritim Uddannelse. Det begyndte den 25. august og slutter den 29.


En bøje skal skiftes på sømandskabsbanen, så en dykker bliver sendt ud for at bytte rundt på bøjerne.
Foto: SOK.