[Oprindeligt publiceret af Gardehusarregimentet]



Grupper fra Hærens Basisuddannelse (HBU) var i dag samlet på Gardehusarkasernen til det nye tiltag: HBU konkurrencen 2015. Ideen er fostret i anledning af 10 års jubilæet for HBU uddannelsen.



Denne gang var det grupper fra Livgarden, Jyske Dragonregiment og Gardehusarregimentet der dystede. På sigt er det meningen at alle HBU enheder skal inviteres. Konkurrencen var strikket sammen som en klassisk opgavemarch. Der var lagt vægt på samarbejde og grundlæggende HBU færdigheder.
Nikolaj fra 2/III Livgarden og Christian fra Marineeskadronen/III Gardehusarregimentet er enige om at det var en god og udfordrende dag. Skydning og forhindringsbanen bliver fremhævet som særligt krævende og sjove.



Efter en lang dag er der præmieoverrækkelse inden aftenspisning. Samlet vinder bliver gruppen fra 2 eskadron/V/Jyske Dragonregiment med en andenplads til 1/V/JDR og en tredjeplads til Hesteskadronen. Stort tillykke til alle med et "job well done". Vi ses i Holstebro om 6 måneder.