[Oprindeligt publiceret af Jydske Dragonregiment]

Af informationsbefalingsmand
SSG J. Pedersen

Formålet med besøget var at give repræsentanterne et indtryk af regimentets organisation og give et indblik i, hvilke kapaciteter der er på dragonkasernen. 

Besøget startede i klasselokalet, hvor chefen for 2 kampvognseskadron KN M. Kvistgaard fortalte om leopardkampvognens fortræffeligheder, specielt i forhold til indsatsen i Afghanistan. Regimentschef oberst L. Dencker sluttede af med at fortælle om den organisatoriske opbygning på dragonkasernen, herunder vigtigheden af koordination og samarbejde, når der er så mange myndigheder placeret på ét tjenestested. 

Delingsfører PL A.S.K. Buch stod for fremvisning af kampvognen og andre køretøjer, hvor han blandt andet fortalte om de forskellige ammunitionstyper til kampvognen. Til sidst kunne repræsentanterne selv besigtige køretøjerne. Spørgelysten var stor og på trods af den kolde vind, et vellykket besøg.  


Opmærksomme lyttere.


Mon nu der er plads dernede.

Foto J. Pedersen