[Oprindeligt publiceret af Jydske Dragonregiment]

Ankomst til PBL
Vi er ankommet til basen Clifton, funderet på et plateau med udsigt over Green Zone (mod syd) og ørken så langt øjet rækker mod nord. PBL udgøres af fire baser, men kun Clifton og Bridzar huser Charlie-kompagniet (C-Coy). De to andre baser Spondon og Malvern er allerede overdraget til den afghanske hær (ANA).

Charlie-kompagniet fra Jydske Dragonregiment har hejst flaget på begge baser. Det er primitive forhold, og i de varme sommermåneder med den fugtige varme fra Green Zone, kan det være en udfordring, når kun enkelte telte har aircondition. Den facilitet er luksus i PBL.

Bridzar ligger blot få hundrede meter fra Clifton. Lejren er en blanding af gamle compounds (bebyggelser) og telte, primitivt men også hyggeligt. Et større areal med borde, bænke og en volleyballbane udgør det centrale samlingspunkt. Her er der mulighed for at få et spil kort, koble sin bærbare pc på nettet eller få sig en feltration, når sulten trænger sig på.

Læs mere på HOK hjemmeside.