Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Af KN Mikkel Soelberg Forberedelserne er således i gang og takket være vores allierede og gode ven fra Allied Forces Foundation, Major Stephen Patrick Cain, er det lykkedes at få startnumre til dette års udgave af New York Marathon 6. november 2011. Hensigten er fortsat at skabe opmærksomhed omkring vores sårede soldater, bidrage til Veteranpolitikken og ikke mindst inspirere og motivere vores sårede kollegaer til at bruge idrætten konstruktivt i livet fremover – trods deres skade. Målsætningen er derudover at forankre initiativer det rette sted i strukturen, hvorvidt det er som motionsevent, i Dansk Militær Idrætsforbund eller på et eliteniveau på lige fod med Forsvarets øvrige landshold.
Idrætsleder ved Jydske Dragonregiment
Vi har i år udvidet holdet til at bestå af håndcykeludøvere, løbere og løbere med protese. Det vil med andre ord sige sårede soldater med benamputationer som enten skal håndcykle eller løbe med protese og af sårede soldater diagnosticeret med post traumic stress disorder (PTSD). Soldaterne har skader pådraget under missioner fra Balkan, Irak og Afghanistan. Dertil deltager initiativtagerne som hjælpeløbere.
Ud over den finansielle støtte som forsøges rejst ved velgørenhedsorganisationer, bidrager Dansk Handicap Idrætsforbund og Handicapidrættens Videnscenter med konsulentvirksomhed. Derudover har SPARTA, organisationen bag Copenhagen Marathon givet startnumre til deltagelse i dette års maraton 22. maj 2011 i det indre København. Planen er, at vi vil bruge Copenhagen Marathon som testløb og som markedsføring for initiativet. Så kom og hep veteranerne igennem deres testløb på søndag.
Fra Jydske Dragonregiment deltager OKS-1 John Mattias Ebert Nielsen. Mattias var kører på en MOWAG EAGLE 1 i LIGHT RECCE SQUADRON/ISAF 3 og mistede det ene ben efter at have påkørt en formodet pansermine. Mattias gør i dag tjeneste som forsyningshjælper ved 1 Kampvognseskadron ved Panserbataljonen. Mattias blev inspireret af Niels Brinths tur sidste år og efter at have afprøvet en håndcykel og overværet undertegnedes foredrag om USMC Marathon, steg motivationen for at prøve kræfter med idrætsgrenen yderligere. Derefter var Mattias selvskrevet til marathonholdet 2011. Mattias træner i dag på en håndcykel lånt af den tidligere paracyclingmester (OL & VM medaljevinder) Rene Nielsen som i dag er ansat ved INVACARE. Mattias deltager både i Copenhagen Marathon og New York Marathon.
Da vi fortsat er i den spæde fase af de logistiske forberedelser er der mange uafklarede faktorer som kan spille ind på processen. De endelige tilbagemeldinger på finansielle donationer udestår og pengene er afgørende for om projektet kan realiseres. Men vi har en god tro og ikke mindst en god opbakning så vi er forsikrede om at det nok skal lykkes.
Følg med i føljetonen i de kommende udgaver af Dragonen og på hjemmesiden.
Læs mere:
Copenhagenmarathon.dk
DHIF.dk
Ingnycmarathon.org