Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Af informationsbefalingsmand
SSG John Pedersen
Regimentets 333 års fødselsdags blev fejret ved en fornem parade, hvor regimentets soldater var samlet. Pårørende til faldne soldater var inviteret til at deltage i paraden, således at de sammen med regimentet kunne mindes, og lægge en buket eller krans ved det nye mindeanlæg. Der var to familier repræsenteret. Regimentschefen lagde krans ved mindestenen for at ære de faldne Dragoner.
Regimentchefen oberst K Mosgaard lægger krans ved
Jydske Dragonregiments nye mindeanlæg.
I sin tale sagde oberst Kurt Mosgaard bland andet: ” Med paraden i dag fejrer vi Jydske Dragonregiments 333 års fødselsdag. Det er dejligt netop i dag at se regimentets enheder og personel samlet til parade, kigge tilbage på vores rødder og hædre og ære de personer, som er faldet eller har udført en helt særlig indsats. Regimentets fødselsdag fejres også i Afghanistan og andre steder, hvor der er dragoner samlet. Jeg kan i dag overbringe jer fødselsdagshilsner fra Afghanistan og Washington D.C. i USA, og jeg har sendt regimentets hilsner til vore udsendte. Også chefen for Hærens Operative Kommando, generalmajor Agner Rokos sender sine lykønskninger til jer på dagen” og forsatte:
”Et emne, som optager mig og mange andre, er de vanskelige vilkår, som vi byder vore udsendte og deres nærmeste. Meget fravær fra hjemmet i et halvt år før udsendelsen, fravær et halvt år under udsendelsen med livet som indsats – alt sammen for at bidrage til de danske ønsker om en mere fredelig og retfærdig verden. Under udsendelsen er det nødvendigt at træffe vanskelige beslutninger under ekstreme vilkår med lokale partnere, som ikke har samme kulturforståelse som vi, og som har helt andre skikke og sædvaner i forhold til menneskerettigheder og anvendelse af vold. Alligevel sidder der bedrevidende folk i sofaer og bag det officielle Danmarks arkitekttegnede kontorstole, som ud fra et dansk glansbillede og ofte et yderst spinkelt grundlag gør sig til dommere over konkrete hændelser i bl.a. Afghanistan. Nogle gange kunne det virke som om, at det drejer sig om at sælge aviser eller at anvende vore udsendte til at rette angreb på politiske modstandere. Det kan man ikke være bekendt”
Læs hele talen her. (PDF)
Efter paraden blev fødselsdagen fejret i respektive messer med boller, og varm kakao.
Årets Dragon 2012 blev traditionen tro fundet, og i år blev det konstabel Lasse Kirkegaard Ahle fra 4 PNINFKMP/I/JDR. Der blev i forbindelse med paraden uddelt påskønnelser og legater af oberst Kurt Mosgaard. Følgende blev hædret på dagen:
Dragonfonden:
Regimentschef Kurt Mosgaard overrakte, på Dragonfondens vegne, legater til 6 Dragoner. Yderlig 2 modtager legat men kunne ikke være med på dagen.
Læs begrundelser og se billeder af legatmodtagerne her. (PDF)
JDRI hæderspris:
Kristine Baagø hædres for hendes mange flotte resultater inden for Feltsport, Terrænsport og Biathlon. Kristine var ikke tilstede på dagen.
Læs motivation her. (PDF)
Ritmester K.C. von Zeilaus Legat:
Kaptajn Anders Dupont Svendsen tildeles Ritmester K.C. von Zeilaus Legat for dygtig tjeneste som kompagnichef både i Danmark og under udsendelsen til Afghanistan i perioden 2011 til 2012. Kaptajnen formåede under vanskelige vilkår at løse opgaverne på meget god måde under opretholdelse af høj motivation og professionalisme blandt mandskabet. Kaptajnen og hele kompagniet bidrog dermed til at skabe grundlaget for en fredeligere Afghanistan med respekt for menneskerettigheder og rimelige levevilkår. Kaptajnen har vundet bred respekt for sin indsats, hvilket regimentet fuldt ud tilslutter sig.
Legat-portion: kr. 4.000,-
Legat modtager kaptajn A. D. Svendsen.
Årets Dragon 2012:
Konstabel Lasse Kirkegaard Ahle har gentagende gange ydet en særlig og uselvisk indsats i forbindelse med hans udsendelse på ISAF 12.
I forbindelse med en patrulje med ANA den 25. oktober 2011 indgik KS som nærsikring af den britiske officer. Da patruljen var ved at returnere til patruljebase Bridzar, blev den britiske officer beskudt af en snigskytte og blev ramt i hånden. Konstablen støttede indledningsvis med behandlingen og begyndte derefter at ”sweepe” et område, hvortil den sårede kunne bringes i sikkerhed. Selvom snigskytten skød endnu et velrettet skud, bevarede konstablen roen og reagerede meget professionelt, og fik trukket den sårede brite i dækning.
Hans indsats den 6. oktober 2011 som sweeper under evakuering af en dansk og to britiske soldater var i særdeleshed uselvisk. KS udsatte sig selv for en ekstrem stor fare. Hans indsats blev vurderet afgørende for at kunne få evakueret de sårede til et sikkert sted, hvorfra livs reddende førstehjælp kunne gives og de sårede efterfølgende kunne og evakueres.
I forbindelse med IED angrebene på rute SEPHTON den 6 og 15 december ydede KS igen en uselvisk indsats som blev bemærket.
Efter hjemkomst fra ISAF 12 er KS blevet enkadreret som GV1 i kompagniets tredje deling. KS har under uddannelsen udvist et stort engageret, og han fremstår som en kompetent og loyal soldat med gode infanteri færdigheder. KS har som GRP næstkommanderende udvist en god forståelse for gruppe taktikken og han er et forbillede til efterlevelse for sine yngre kollegaer. KS besidder gode sociale kompetencer.
KS forstår at holde hoved koldt og har ydet en modig og uselvisk indsats i særdeles vanskelige situationer.
Hans tjeneste under ISAF 12, men også under uddannelse i Danmark gør ham til en værdig modtager af prisen årets dragon.
Konstablen modtog et ur skænket af Dragonforeningernes Sammenslutning.
Årets Dragon KS L Kirkegaard modtager ur af
DDS vicepræsident A Rindom.
Link til galleri fra dagen