[Oprindeligt publiceret af Jydske Dragonregiment]

Af menig AALBORG, 2. DEL

Da vi første dag som ny ”udklækkede” værnepligtige mødte op på kasernen i Holstebro, begyndte straks et nyt kapitel med nye navne, stuekammerater, afhentning af "stumper" og den nu, noget mere velkendte eksercits. Dagen var lang og fyldt til randen med informationer, og da vi sent mandag aften blev aftrådt var hovedet mere end fyldt.



Indregistrering – hvad mon mit nye navn bliver?

Mange af os klagede fra dag 1 over ømme fødder og andre skavanker. Vi var måske ikke helt vant til en hverdag med et højt aktivitets niveau. Alligevel kæmpede vi alle sammen for at komme igennem den første uge. Vi fandt hurtigt ud af, at soldaterkammerater er en stor del af det at være værnepligtig. Mange af os ville måske ikke komme igennem den første uge, uden støtte fra mennesker som vi først lige har mødt. Alligevel føler vi, at vi har kendt hinanden i meget lang tid.



Skal man begå sig som soldat, så skal man kunne noget eksercits.

Dag for dag føler vi os mere og mere som rigtige soldater. På den konto er det klart værd at nævne vores ny udleverede våben M/95. Det var for mange et stort og længe ventet øjeblik. Endvidere blev stueeftersyn hurtigt en del af morgen rutinen, hvor vi måtte arbejde sammen for at leve op til den fastsatte standard.



Soldatens miljø er felten, så her kom vi hurtigt ud!

Et af de store glædes øjeblikke var vores første besøg på KFUM's soldater hjem. Det viste sig fra første aften virkelig at være soldatens andet hjem. Aftenen bød på en fantastisk velkomst, lagkage bingo, fællessang, og der blev tændt lys for faldne soldater. Der var masser af kage, konkurrencer og meget andet. Det er langt fra sidste gang, at de får besøg fra 2. HBUESK. Nu er vi kommet ordentligt i gang med vores værnepligt. Vi glæder os meget til at komme igennem de næste par måneder med masser af udfordringer og oplevelser.


Følg dagbøgerne fra 2. Eskadron her.