[Oprindeligt publiceret af Jydske Dragonregiment]

Af Per B. Jørgensen, kaptajn, presseofficer, ISAF 17.

Lidt før midnat forlader en kolonne DANCON’s område i Camp Bastion. Målet er ”Flight Line”, som soldaterne i daglig tale kalder Camp Bastions travle lufthavn. Arbejdet med at sende gods, materiel og køretøjer mod Danmark med fly, er ved at være en daglig rutine.

Den sidste danske Leopard 2 forlader her afghansk grund.

Mange nætter på ”Flight Line”
Igennem de sidste måneder har soldaterne fra Det Nationale Støtteelements terminalhold, tilbragt mange aftener og nætter på den store parkeringsplads, hvor transportflyene ruller ind.

– Ved at flyve ud om natten, får vi mere for pengene, forklarer Rune, som er premierløjtnant og terminalofficer: - Den afghanske varme har indflydelse på, hvor meget nyttelast et fly kan tage – jo højere temperatur, jo mindre last.

- På grund af den lidt lavere temperatur om natten, bliver flyet i stand til at tage en større nyttelast – hvis flyet skulle herfra om dagen, hvor det er rigtig varmt, ville nyttelasten være adskillige tons mindre.



Læs mere på Hærens Operative Kommandoes Hjemmeside:
http://forsvaret.dk/HOK/Nyt%20og%20Presse/ISAF/Pages/SidstekampvognharforladtCampBastion.aspx