[Oprindeligt publiceret af Jydske Dragonregiment]

Af menig Finderup

Dagen gik med kamp fra kampstilling, samt træning af AMAIFOKI, KANÆFOSKI og FADSUM. Der blev sløret og indtaget allerede forberedte kampstillinger, hvilket senere endte med kamp fra flere vinkler, da der blev indøvet ildoverfald mod både køretøjer og infanteri. Efter en dag med kamp blev 1. Deling kørt ud til deres BSO-område, hvor der hurtigt blev opsat BSO i et mørkt Holstebro øvelsesterræn.

Tirsdag stod på skydning. Fra tidlig morgen blev 1. Deling trænet i nærkampsskydning, hvor vendinger og skydestillinger blev tørtrænet i timevis. Der var senere tilgang af få tilbagevendte BMA-medlemmer, for senere at træne en smule signal. Om aftenen stod det på mørkeskydning, hvor et nyt parameter, mørket, pludselig spillede en rolle. En spændende ny måde at skyde på, og nogle af de menige fik en til flere AHA-oplevelser.

Onsdag var for 1. Deling en yderst spændende dag, da det fra morgenstunden stod på indledning til både livet som sprogofficer og introduktion til internationale missioner. Der blev på dagen lært om IED’er, (vejsidebomber) følinger med fjenden, samt kort introduktion til brug af torniquet under kamp og sprogofficerens rolle i grupperammen under patrulje. Dagen ebbede ud i ly af shelters, da 1. Delings BSO om morgenen var blevet nedbrudt. En spændende dag for både de menige og deres befalingsmænd.

Om torsdagen blev der fra morgenen repeteret SKYT. Alt fra FSDOT til AMAIFOKI stod på listen, og de unge menige kæmpede sig igennem dagen, på trods af regn og vind. Da 1. Deling hjemvendte fra terrænet torsdag eftermiddag, blev der taget sig godt af geværene. Enhver del i ethvert individs gevær blev renset ned til mindste funktionerende stykke, så alt spillede til den kommende uges FELT 2. Der blev natten til fredag repeteret alt hvad der nu kunne repeteres, da nogle af 1. Delings medlemmer dagen efter skulle ud og kæmpe om delingens ære.

Fredag var en dag med mange blandede følelser for de menige i 1. Deling. Der var nemlig SINE-konkurrence. Rally holdet drog til Ulfborg for at kæmpe om 2. Eskadrons ære endnu en gang, alt imens resten af delingen fra tidlig morgen stod klar til at rengøre alt der nu kunne rengøres. Efter mange timers rengøring stod en noget svækket 1. Deling klar til Bataljons-Appel, da Rally holdet stadig kæmpede hårdt om SINE-trofæet.
Efter Appellen hjemvendte de afkræftede menige fra Ulfborg, dog stadig med gejst og håb i sindet. Ved Eskadrons-Appel blev den sejrende deling udnævnt, og efter en dags spænding stod 1. Deling med endnu en sejr i SINE konkurrencerne.