[Oprindeligt publiceret af Jydske Dragonregiment]

Af presse og informationsofficer
KN B.S. Villsen

På trods af uddannelsesstop fortsætter en del i Hæren

Chefen for uddannelsesbataljonen oberstløjtnant (OL) J.M.-Pedersen hjemsendte i dag 212 dragoner fra værnepligtshold FEB 2017. 29 dragoner fortsætter på HRU uddannelsen, og skal på sigt forstærke stående styrke, hvis de klarer det videre uddannelsesforløb. Men da der er midlertidig uddannelsesstop til HRU her ved regimentet, fortsætter uddannelsen for de 29 dragoner andre steder i landet.

Det var oprindeligt planlagt, at omkring 40 skulle fortsætte på HRU i Holstebro, og der har derfor været arbejdet hårdt på, at så mange egnede som muligt kunne tage uddannelsen ved andre regimenter. ”Det er positivt, at vi står med så mange kvalificerede ansøgere til uddannelsen. Jeg er glad for, at en del kan fortsætte i Hæren, men ved også at nogle er skuffet”, siger OL J.M.-Pedersen.

Endvidere startede 15 dragoner fra holdet på løjtnantsuddannelsen og den grundlæggende sergentuddannelse (GSU) i mandags. De vil efter afslutning af deres lederuddannelse i Varde som udgangspunkt komme tilbage til regimentet.

Hæder uddelt til paraden

Under paraden blev holdets Dragon, holdets skytte og holdets bedste førstehjælper (FØHJ) fundet. Danske Soldaterforeningers Landsråd (DSL) uddelte erindringskrus til holdets bedste skytte, og holdets bedste til FØHJ. Holdets Dragon, som er startet på sergentuddannelsen, vil senere modtage et flot herreur med indgravering, som er sponseret af Færch Plast i Holstebro.


Holdets Dragon blev menig HJERM (deltog ikke i paraden).

Læs motivationen for holdets Dragon ved at klikke her


Holdets skytte blev menig SKANDERBORG.

Læs motivationen for holdets skytte ved at klikke her


Holdets bedste førstehjælper blev menig EIBY.

Læs motivationen for holdets førstehjælper ved at klikke her

Oberstløjtnant J.M.-Pedersens tale til holdet

Se galleri fra paraden ved at klikke her

Læs mere om løjtnantsuddannelsen

Læs mere om Grundlæggende Sergent Uddannelse (GSU)

Læs om baggrunden for stop af HRU uddannelsen ved Jydske Dragonregiment