Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Over 240 frivillige danskere følger dagligt isen i landets farvande, når temperaturen krydser frysepunktet. Deres observationer indsamles og bidrager til Søværnets opgave at hjælpe skibe sikkert frem i frostvejr.
Slæbebåden ’Valdemar’ sejler gennem Guldborgbroen mellem Lolland og Falster Foto: Forsvaret
Af Forsvarskommandoen
Vi er netop gået ud af den koldeste januar måned målt i 16 år, der er endnu en snestorm under opsejling og vejrudsigten siger frost mange dage endnu.
Det betyder, at vandet i landets fjorde, bugter og havne er begyndt at fryse til is.
For følge den udvikle og dermed sikre sejlruterne melder et tæt samarbejde med over 240 civile danskere meldinger om is ind til Søværnets Istjeneste.
Ismeldetjenesten videreformidler borgernes iagttagelser til gavn for alle skibe i danske farvande. Borgerne er med andre ord kommandoens ekstra øjne og ører langs Danmarks 8.750 km lange kystlinje.
Istjenesten er underlagt Forsvarsministeriet og varetages af Søværnet og giver et dagligt overblik over situationen i landets farvande. Meldingerne opdateres dagligt og kan findes her.
Lavpraktisk foregår det sådan, at de frivillige observatører bruger deres fritid på at observere vandet, når temperaturen går under frysepunktet. De bor typisk enten i lokalområdet eller har deres daglige gang på havnene eller ved kysterne. Hver observatør har sit eget respektive ansvarsområde. Borgeren ringer telefonisk ind med deres observation på den givne lokation, hvorefter Søværnskommandoen får overdraget den data, som borgerne har givet.
Borgerne udfører ikke nogen direkte test, så det er udelukkende subjektive observationer – hvad de kan se – som de melder ind. De har derfor heller ikke ansvaret for, om isen eksempelvis er bærende og kan befærdes.
Dataen bliver derefter overført til Forsvarets Center for Operativ Oceanografi, kaldet FCOO.
Borgerne melder ind med en firecifret kode, som kaldes Østersøkoden. Denne form er fælles for landene omkring Østersøen og kan derfor forstås af skibe - både fra indland og det nærmeste udland.
Ismeldetjenestens vigtige indsamling af information giver skibsfarten et enestående værktøj og kendskab til de potentielle sejlruter og havne, som de skal igennem eller krydse.
I dag torsdag kan man eksempelvis læse, at der ved Nykøbing Mors i Sallingsund er fast is på mellem 5 og 10 centimeter, hvilket kan gøre sejlads vanskelig eller farlig nogle typer skibe. En viden som er afgørende for skibene og deres besætning.
Og det hele er kun muligt, fordi danskere landet over hver dag melder ind, og kommandoen eksekverer på den.
Hvis skibe og andre fartøjer alligevel skal krydse frosne farvande, råder Isbrydningsrådet over fire beredskaber, som kan indsættes for at hjælpe skibene på vej. Der er to beredskabsområder i Limfjorden (ét øst for Aalborg og ét vest for), ét syd for Fyn og ét i Smålandsfarvandet.