Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Der er fra 1. juli 2025 indført fuld ligestilling i værnepligten, så både mænd og kvinder indkaldes til Forsvarets Dag.
Værnepligten stiller store fysiske krav. De fleste finder ud af, at de kan klare meget mere, end de selv troede. Her er det værnepligtige fra Trænregimentet i Aalborg under deres såkaldt mærketur "Cimbertogtet". Foto: Theis Nielsen / Forsvaret
Alle kan blive værnepligtige, hvis de vurderes 'egnet' eller ’begrænset egnet' på Forsvarets Dag (tidligere kaldt session). Ved nogle uddannelser gælder specifikke adgangskrav.
Både mænd og kvinder bliver automatisk indkaldt til Forsvarets dag via digital post det år, de fylder 18 år, hvis de har fast ophold i Danmark.
Langt de fleste af de værnepligtige i Danmark har frivilligt valgt at tage uddannelsen. Det har i de seneste år drejet sig om mere end 99 % af de værnepligtige.

Værnepligtsuddannelsen giver kompetencer, der både kan anvendes i Forsvaret og ude i det civile liv. Værnepligtige fra Kongeskibet Dannebrog uddannes her i brand- og redning på Søværnets Havariskole i Hvims. Foto: Rebekka Gimm / Forsvaret
Værnepligtige bliver styrket både fysisk og mentalt, og de lærer at arbejde under pres i tæt samarbejde med andre. Værnepligtsuddannelsen fungerer som basisuddannelse, hvis man vil fortsætte sin uddannelse eller karriere i Forsvaret.
Værnepligtsuddannelsen i både Hæren, Søværnet og Flyvevåbnet varer aktuelt som hovedregel fire måneder, men det øges i 2026 til 11 måneder. De første værnepligtige, der skal gøre tjeneste i 11 måneder blev indkaldt i februar 2026. Her blev dog også indkaldt værnepligtige, der skal gøre tjeneste i fire måneder. Fra august 2026 er værnepligten som udgangspunkt 11 måneder.
Ved Den Kongelig Livgarde, Gardehusarregimentets Hesteskadron, Mobiliseringsværnepligten ved Gardehusarregimentet, Cyberværnepligten (der kan tages i både Hæren, Søværnet og Flyvevåbnet) og for værnepligtige i Søværnet, der skal gøre tjeneste ombord på Kongeskibet Dannebrog, er værnepligten dog længere end fire måneder (8-12 måneder). Værnepligten vil for disse uddannelser fremover vare 10-12 måneder.
De værnepligtige, der er indkaldt for fire måneder, i alle tre værn får en basisuddannelse som soldat og lærer færdigheder som brandbekæmpelse og førstehjælp.
I Søværnet, Den Kongelige Livgarde, Mobiliseringsværnepligten og Cyberværnepligten lærer værnepligtige færdigheder, der kan anvendes i eller uden for Forsvaret.
Læs mere om de forskellige uddannelser her.
I den udvidede værnepligt på 11 måneder vil uddannelsen som hovedregel bestå af en basisuddannelse på fem måneder fulgt af en seks måneders periode med supplerende uddannelse og operativ tjeneste. Særligt den anden del af tjenestetiden vil være vidt forskellig alt efter, hvor man gør tjeneste.
Læs mere om de forskellige uddannelser i den udvidede værnepligt her.

Værnepligten er en gruppeøvelse, og de værnepligtige opnår et unikt sammenhold. Her slapper værnepligtige fra Flyvevåbnet af efter at have været igennem en handlebane i Karup. Foto: Sophia Bianca Salskov Jakobsen / Forsvaret
Forsvaret uddanner værnepligtige 16 steder fordelt over hele Danmark.

Efter endt værnepligt modtager man et uddannelsesbevis, som værdisætter og beskriver den viden, færdigheder og kompetencer, som er opnået gennem uddannelsen. Uddannelsesbeviset kan anvendes ved for eksempel ansøgning til studie eller ved jobsøgning.
Værnepligtige, der har gennemført mobiliseringsværnepligten på otte måneder indgår efter endt værnepligt i en mobiliseringsstyrke i fem år. Hvis behovet opstår, vil de blive indkaldt til at blive færdiguddannet på tunge våben og pansrede køretøjer. Derefter indsættes de sammen med Hærens professionelle kampenheder, hvilket både kan være i Danmark og internationalt.
Personer bosat i Grønland er ikke omfattet af værnepligt. De kan i stedet søge om en plads på Arktisk Basisuddannelse. Det er en uddannelse, der kombinerer militære færdigheder med beredskabskompetencer.
Læs mere om Arktisk Basisuddannelse her.
Kilde: Personelkommandoen