Kampvogn gennemfører skarpskydning.

Kampvogn gennemfører skarpskydning. Foto: Magnus Terp / Forsvaret

Af Forsvarskommandoen

 

Forward Land Forces Hold 2 (FLF 2), Danmarks bidrag til NATO’s kollektive forsvar i Baltikum og Østeuropa

 

Efter en kort periode uden øvelser på programmet i Letland, pakkede danske soldater i den forgangne uge endnu en gang rygsækkene og køretøjerne for at drage ud i terrænet. Her trænede panserinfanteristerne at rykke frem i de tætte skove, der præger det lettiske terræn, med fokus på infanteristernes samarbejde med infanterikampkøretøjerne. Soldaterne arbejdede også med overlevelse på kamppladsen. Det betød lektioner i forhold overfor hypotermi forud for de kølige efterårs- og vintertemperature, samt uddannelse i at finde og tilberede primitiv mad i felten.

 

Derudover trænede de også sammen med en af bataljonens bjærgningssektioner og sanitetsdeling, hvor soldaterne blandt andet skærpede deres færdigheder ved behandling af sårede. 

 

Selvom bataljonens kampvogne ikke deltog i øvelsen, havde de alligevel en travl uge med fokus på uddannelse. De gennemførte blandt andet samvirke med det mekaniserede infanteri, hvor de to enheder blev indsat sammen. Derefter brugte kampvognene weekenden på skarpskydning.

 

 

Bataljonens adskillige uddannelses- og øvelsesaktiviteter kræver stor logistisk støtte, og den opgave løftes også af danske soldater. Det sker blandt andet gennem det nationale støtteelement, der i uges løb tog imod genforsyning af en lang række materiel, der skal bruges under den resterende del af udsendelsen.

 

 

FRONTEX – Forsvarets støtte til overvågning af EU’s ydre grænser

 

Helikopterbidrag, Spanien

Efter måneder med bagende sol og blå himmel oplever besætningen nu et skift i vejret i Andalusien. Det påvirker operationsvilkårene for helikopterbesætningen, der overvåger EU-ydre grænser. 

 

De varme, solrige dage er afløst af lavthængende skyer og blød morgentåge, som lægger sig stille over landskabet. De karakteristiske hvide bjergbyer står smukt frem i et diffust oplyst landskab, mens de vindmøller, der strækker sig langs bakkerne, langsomt drejer i den køligere brise. Det er en roligere, mere stemningsfuld tid, hvor naturens kontraster træder tydeligt frem, og efteråret for alvor gør sit indtog i Andalusien.

 

 

Et smukt syn for besætningen at betragte fra oven, selvom morgentågen og de lave skyer har givet lidt udfordringer, når helikopteren skal lette og besætningen skal finde vej i den tætte tåge.