[Oprindeligt publiceret af Gardehusarregimentet]

På trods af mange opgaver, er det lykkedes Gardehusarregimentets Hesteskadron at få indpasset et besøg med opvisning med ikke mindre end 22 heste og ryttere ved det store hesteshow på Hjørring Dyrskue den 21. og 22. Juni 2008.


Foto: Lone Weinreich Madsen

Gardehusarerne var i Hjørring begge dyrskuedagene med tilstedeværelse på pladsen både fredag og lørdag. De ga’ opvisning i ringen lørdag eftermiddag, og der blev også tid til en parade igennem Hjørrings gader.
Fredag aften var soldaterne i deres strålende blå uniformer og de veltrænede heste en festlig finale på hesteshowet.

Hesteshowet på Hjørring Dyrskue blev en stor succes, da det fandt sted første gang i 2007 med næsten 4000 tilskuere, så Hesteskadronen var glad for at være hovedattraktion i 2008 for de mange hesteinteresserede.


Foto: Lone Weinreich Madsen

Hesteskadronens eskorter med de mange flotte ryttere og heste er kendt af de fleste fra de store begivenheder i Kongehuset, nytårskur og statsbesøg.

Hesteskadronens historie, traditioner og uniformer kan føres tilbage i en direkte linje til Husarregimentet, som kong Frederik V oprettede 10. februar 1762, for at have et let og bevægeligt rytteri imod kosakkerne, i forbindelse med en forestående krig mod Rusland.


Foto: Lone Weinreich Madsen

Hesteskadronen har mellem 70 - 75 heste opstaldet. Eskadronen består af to delinger, hver med ca. 40 værnepligtige, der indkaldes til 12 måneders tjeneste i hhv. februar og august. Derudover er der et antal faste officerer, befalingsmænd, konstabler og civile håndværkere (sadelmager, smed, dyrlæge og musiklærer). I alt ca. 107 personer.

Før den beredne uddannelse påbegyndes gennemgår de værnepligtige en tre måneders grunduddannelse, som afsluttes med en øvelse, hvor soldaternes færdigheder kontrolleres. Efter øvelsen må soldaten bære dronningens monogram, og kan kalde sig Gardehusar.


Foto: Lone Weinreich Madsen

Herefter lægges vægten i uddannelsen på den beredne tjeneste, som skal sætte Gardehusaren i stand til at deltage i eskorter som f.eks. Nytårskur, udenlandske statsbesøg, ambassadørmodtagelser og opvisninger. I den forbindelse gennemføres der hver onsdag kl. 1230 en byridning i Slagelse for at vænne hestene til trafikken.