Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
I Mission Update for uge 34 kan du læse, hvordan de danske soldater i Letland er ved at etablere sig for de næste fire måneder, klar til at træne med NATO-allierede og beskytte Europas østlige flanke. Forsvaret støtter også i det sydlige Europa med at overvåge migrant-strømmene fra Afrika og hjælpe til, når overfyldte gummibåde forliser. Og i Nordatlanten og Østersøen er soldater fra Søværnet indsat i NATOs minerydningsstyrke for at træne sikringen af fri sejlads i stræder og farvande, samt for at fjerne søminer.
Materiel ombord på skibet til Letland. Foto: Magnus Terp / Forsvaret
Af Forsvarskommandoen
I denne uge er de danske soldater ankommet til den danskbyggede Camp Valdemar. Her er de gået i gang med at klargøre materiel og udstyr til de kommende måneders udsendelse i det lettiske.
Ugen startede med ankomsten af et skib med dansk materiel og køretøjer til havnen i Riga, hvorfra det i løbet af ugen blevet fragtet til Camp Valdemar. Derfor var garagerne i lejren godt fyldt op, da hovedstyrken ankom torsdag og fredag.
Derfra er dagene gået med optælling af materiel og vedligehold, så alt er klart til øvelse med de andre nationer i den canadiskledede NATO Multinational Brigade Latvia.
Soldater sætter fortsat stor pris på den danskbyggede lejr, som nu for anden gang skal huse et dansk bidrag. De svenske styrker, som har boet i lejren mellem FLF hold 1 og hold 2, har gjort et godt stykke arbejde med at holde lejren i god stand, og det har været småting, der skulle fikses ved ankomst.
Nu kan alle soldaterne i lejren for alvor se frem til at komme ud og træne med alle de øvrige NATO-allierede i den multinationale brigade. Bidraget selv bliver officielt overflyttet til brigaden til en Transfer of Authority (ToA) parade i starten af uge 34.
Kampvogn ankommer til Camp Valdemar. Foto: Magnus Terp / Forsvaret
Læs mere: Dansk kampbataljon i Letland er nu overdraget til NATO-brigade
Det danske FRONTEX bidrag på Lampedusa har netop fået ombyttet deres fartøj, således det nu er Munin, som personellet skal anvende til patruljering, mens Hugin hjemtages til Danmark til større planlagte vedligeholdelsesaktiviteter. Derudover skal Hugin anvendes som platform for uddannelse og træning til fordel for indsatsen i FRONTEX.
Fartøjet Munin løftes i vandet i Valetta havn på Malta. Botnia Seaways der ligger i baggrunden er det skib, der har sejlet Munin til Valetta og skal også sejle Hugin til Danmark. Foto: Forsvaret
Ombytningen blev foretaget i havnen i Valletta, Malta. Ombytning af fartøjer foregår i eller i nærheden af missionsområdet, da det optimerer antallet af dage med et dansk fartøj i missionsområdet.
De to danske fartøjer Munin og Hugin er medfinansieret af EU, og har i øjeblikket til opgave at bistå de italienske myndigheder i håndteringen af flygtninge og migranter, der anløber den italienske ø Lampedusa.
Fartøjet på Lampedusa indgår i daglige patruljeringer i samarbejde med andre europæiske landes FRONTEX bidrag. Det danske fartøj på Lampedusa vedligeholdes løbende af besætningen.
Det samlede bidrag til Frontex udgøres ud over de to patruljebåde også af et køretøj på den græske ø Simi til overvågning samt et tolkebidrag.
Munin løftes fra Botnia Seaways og til kajen i Valetta. Foto: Forsvaret
Du kan læse mere om indsatsen her: Bevogtning af Europas ydre grænser
Den danske sømilitære minerydningsstyrke kaldet Mine Counter Measures Denmark blev sidste uge indsat i NATO’s minerydningsstyrke, som har til opgave at sikre fri adgang og sejlads i havne, stræder, sunde, bælter og andre farvande.
Kapaciteten har samtidig en stor opgave i at fjerne gammel ammunition og miner fra de to verdenskrige, både i danske og udenlandske farvande.
De danske soldater fra Søværnet er med deres minerydningsgrej gået til havs på et canadisk fartøj, hvilket er muligt, fordi det danske system er modulært opbygget, hvor droner og rydningsudstyr opereres fra containere, der let kan monteres på skibsdæk af fremmede fartøjer - denne gang på canadiske HNCS Edmonton.
Minerydningsstyrken er i øjeblikket i havn i Delfzijl i Nederlandene, hvor forberedelserne til næste øvelse er i fuld gang.
Læs mere om indsættelsen her: Dansk minerydningsstyrke tager af sted på canadisk skib